Statek Barwanna
Nowa atrakcja na Jeziorze Gopło, komfortowy i kameralny statek BARWANNA
Statek Rusałka
Legenda już na Jeziorze Gopło - wycieczkowy statek RUSAŁKA
KOLEGIATA ROMAŃSKA
Romańska kolegiata św. Piotra i Pawła i NMP w Kruszwicy zaczęła powstawać ok. 1120 r. Położona jest na wschodnim brzegu jeziora Gopło.
Mysia Wieża
Mysia Wieża położona jest nad malowniczym jeziorem Gopło, jednym z największych polskich jezior.
STARY RYNEK w Kruszwicy
Zabudowa rynku w Kruszwicy pochodzi z II połowy XIX i początku XX wieku
Poprzedni
Następny

Kruszwicki czakram

Czakram to tak zwany „gruczoł ziemi” – jak twierdzą Hindusi. Jest to kamień nieznanego pochodzenia.który wydziela pozytywną energię. Poprawia samopoczucie psychiczne i likwiduje drobne dolegliwości fizyczne. Hindusi twierdzą,że na świecie jest zaledwie  siedem czakramów , w tym jeden na krakowskim Wawelu.Prawodopodobnie jednak mogą tez istnieć tzw. pomocnicze czakramy o słabszych właściwościach prozdrowotnych .Wygląda na to ,że w Polsce są dwa takie kamienie: w Niepołomicach oraz w Kruszwicy.

Wszyscy zastanawiają się, skąd czakram wziął się pod kruszwicką Mysią Wieżą .Istnieje wersja ,że trafił on na Kujawy z Krakowa,gdzie znajdował się jeszcze do XIV wieku.Dyrekcja wawelskiego muzeum stanowczo zaprzeczała,jakoby pod dawną kaplicą św.Gereona miał istnieć czakram. Istnieje też hipoteza ,że tajemniczy kamień został przywieziony do Kruszwicy nie przez Hindusów,czy też jakichkolwiek polskich podróżników , a przez Tatarów,którzy niegdyś najeżdżali nasz kraj.Gdyby uznać ,że taka teoria jes prawdziwa,wówczas czakram,który znajduje się pod Mysią Wieżą pochodziłby nie z Krakowa ,ale z dalekiej Azji ,być może nawet z Indii. Wśród tropicieli zagadkowych sensacji z przeszłości pojawiła się dawno hipoteza,że wyjątkowa siła kruszwickiego czakramu wynikać może z faktu ,iż ten legendarny kamień może zawierać w sobie dawno zaginionego świętego Graala.Ów starożytny kielich charakteryzować się miał niezwykłą właściwością. Każdy,kto wypił z niego choćby tylko łyk wody, miał odzyskać zdrowie, a nawet uzyskać nieśmiertelność.Czakram budzi ogromne zainteresowanie wśród turystów,
którzy przyjeżdżają do naszego miasta by na własnej skórze odczuć oddziaływanie tego magicznego kamienia,który znajduje się na dużej głębokości pod Mysią Wieżą .Być może stanowi on wyjaśnienie dawnych podań związanych z tym znaczącym dla polskiej historii miejscem.

Skip to content